Rod Asparagus má na 300 druhů, většinou v teplých a tropických oblastech. Některé z nich známe jako hrnkové rostliny nebo vazačský materiál, pouze dva druhy jsou u nás zimovzdorné. Je to kuchyňský chřest a Asparagus verticillatus – okrasná pnoucí trvalka.
Asparagus má v zemi plazivý oddenek nebo zdužnatělé kořeny. Kvě ty jsou nepatrné, ale některé druhy mají pěkné, kulaté plody, červené nebo černé. To, co považujeme za listy, neboť mají chlorofyl, jsou vlastně přetvořené větvičky — fylokladia.
A. verticillatus je domovem v oblasti od Kavkazu až po Sibiř. Starší rostlina vytváří šlahouny až 5 m dlouhé, bohatě rozvětvené. Hlavní výhony mají schopnost mírně se pnout, ale hlavně šplhají pomocí háčků, které jsou pravidelně pod postranními výhony. Postranní výhony jsou převislé, a to dodává celé rostlině zvláštní lehkost. Fylokladia jsou jehlicovitá, někde jsou řídce po výhonu, jinde v hloučcích.
Půdu žádá A. verticillatus, stejně jako kuchyňský chřest, hlubokou a výživnou. Nesmí ale být příliš těžká. Při výsadbě je dobře dát do jámy dobrý kompost a navrch ještě hnojenou rašelinu. Vysazujeme slunečné stanoviště.
Uplatní se svým lehkým růstem na ploty nebo na stěny mezi pnoucí růže. Pěkně působí i jako solitéra na trávníku, ale pak se mu musí dát nějaká lehká konstrukce, aby se měl o co opřít a rostl do výšky. Trvá to i několik let, než zmohutní. Aby dorostl do plné výše, musíme každoročně čekat až do července. Jakmile přijdou mrazy, uřežou se šlahouny až u země.