Trubač popínavý velkokvětý
Popínavý trubač velkokvětý je nejbohatěji kvetoucím ze skupiny těchto popínavých rostlin. Kvete bohatě, velkými květy ve tvaru trumpety. Zpočátku je nutno rostlinu vyvazovat, později se již pne sama svými příčepivými kořínky, podobně jako břečťan. Po ujmutí je rostlina bohatě rostoucí, květem patří k těm nejkrásnějším popínavým rostlinám. Doporučujeme výsadbu na slunné stanoviště, pro dosažení velkého počtu květů pak dobré hnojení minerálními hnojivy.
Trubač kořenující
Trubač kořenující vyžaduje také slunečné stanoviště, není však tak choulostivý na mráz. Tento druh popínavé dřeviny dorůstá i výšky 10 metrů, k opoře mu slouží pevná plocha – třeba zeď domu, silný dřevěný trám pergoly nebo podobný podklad. Kvete v různých barvách, je vyšlechtěno velké množství barevných kultivarů, charakteristický tvar květu – trumpety však zůstává u všech barevných variant. Pokud je rostlina mladá nebo krátce po výsadbě, doporučujeme zakrytí před mrazem, hlavně pokud není dostatek sněhu.
Ve starších cenících najdeme tuto rostlinu pod jménem Bignonia nebo Secoma. Campsis radicans pochází ze Severní Ameriky a ve vinorodých oblastech dorůstá až 10 m délky. Listy jsou lichozpeřené a jednotlivé listy jsou kopinaté a bývá jich 9 až 11. Nápadné trubkovité květy jsou ve vícekvětých vrcholících, trubka bývá 5—8 cm dlouhá, 3—4 cm široká. Na vnější straně je světle oranžová, uvnitř žlutá. Okraj koruny je zbarven šarlachově. Campsis radicans má několik barevných forem s trubkou tmavě červenou, šarlachově červenou nebo světle žlutou. Květy se objevují v polovině června. Rostlina šplhá pomocí příchytných kořenů. C. grandiflora z Cíny je slaběji.
Trubač je sice poměrně mrazu vzdorný, ale nesmí se vysazovat na průvanu a pokud možno v teplé poloze. Je vhodný k popnutí domovních zdí nebo na ploty. I když se dovede pnout pomocí kořínků, ie dobře ho v prvních letech po výsadbě ke konstrukci přivazovat. V časném jaru před rašením zkrátíme všechny výhony, které v minulém roce kvetly, na délku asi 10 centimetrů a odstraníme veškeré slabé dřevo. Seřízneme také namrzlé části, neboť rostlina po namrznutí znovu snadno obráží. Důležité je, aby, stejně jako u Clematisu, byl kořenový krček chráněn proti slunci ‘nějakými nízkými dřevinami nebo trvalkami. Půdu žádá humózní, která nesmí prosychat, ani dělat škraloup. Při výsadbě je dobře do jámy na sázení dát dobrý kompost. Trubač působí esteticky nejen svým květem, ale i svým lichozpeřeným olistěním. Je jednou z dosud málo rozšířených pnoucích rostlin.