Mezi malé množství popínavých rostlin, která je užitečná produkcí plodů a zároveň o okrasná – jako popínavá rostlina – patří Réva vinná – Vitis vinifera. Má bobule v barvě žluté, zelené, růžové a modré, podle odrůd. Jejich použití v okrasných zahradách je omezené pouze na loubí, pergoly nebo na konstrukce připevněné ke zdi budovy.
Z okrasných rév zaslouží pozornost zejména Réva pobřežní – Vitis riparia, která má listy skoro okrouhlé, jen slabě laločnaté o průměru asi 5 – 10 cm. Proto každému třetímu listu je úponka, kterou se všechny révy vyznačují a která slouží k přichycování na konstrukcích. Černé bobule jsou 12—14 mm veliké. Jsou jedlé. Charakteristickou vlastností, pro kterou by zasloužila větší rozšíření, je velmi příjemná vůně květů. Odtud také synonymum Réva vonná – V. odoratissima. Spíše než v okrasných školkách ji lze obdržet v révových podnožových školkách, nebo se používá jako podnož. Dorůstá výšky 10 – 12m.
Další druh pnoucího vína je Vitis coiginetiae, poněkud slabšího vzrůstu do výšky 6 – 8 m, ta by si zasloužila větší rozšíření. Neboť její listy až 25 cm široké se na podzim zbarvují ohnivě oranžově-červeně. Bobule mají až 1 cm v průměru, jsou černé s purpurově červeným ojíněním. Obě tyto révy jsou u nás plně mrazuvzdorné ve vinařských oblastech.
Zcela mrazu vzdorná je Vitis amurensis – Réva amurská, která má na podzim list purpurově červenou a stejně jsou vybarveny i bobule, které vzhledem k tomu, že jsou příliš malé, nemají cenu pro konzum.
Rovněž zimovzdorná je Vitis labrusca – Réva americká, která má plody 1,5 až 2 cm v průměru, sladké, fialové, které chutnají jako černý rybíz. Je to druh velmi silně rostoucí, dorůstá výše 15 – 18 m.
Všechny tyto okrasné révy jsou vhodné k popnutí domovních zdí, zídek, plotů, pergol. Zvlášť dekorativní jsou ty, u nichž se na podzim vybarvují listy. Aby se dosáhlo dobrého růstu, potřebují, stejně jako réva vinná, dobře připravenou půdu a občasné přihnojení. Je-li nutno révový trs prořezat, je nejvhodnější doba pozdní podzim, protože při jarním řezu všechny révy silně „slzí“, a tím se rostlina oslabuje.